18 Şubat 2009 Çarşamba

Güle Güle Hüsnü Amca...


Bir dev'i daha kaybetmen'in burukluğu ile geçiriyoruz günü. Yeni nesil o'nu Avrupa Yakası ile tanıdı, bildi. Gerçi çok da normal, o kadar içten o kadar sıcaktı ki, hepimizin babası oldu, öğütleri belki hepimiz için tatlı ve hoş anılar bıraktı.

Ama birde o'nun Hüsnü Kuruntu'luğu vardı geri planda kalan, bazen cümleler arasında da bolca kullanırız amma Hüsnü Kuruntu'sun diye.

Türk tiyatro'su belki de en büyük insanlarından birini kaybetti dün, Avrupa Yakası'nda oynama sebebi, tiyatrosunun yıkılmaması, ayakta durması ve gençlere tiyatro aşkını aşılamak istemesinden başka birşey değildi.

Bu yoğun tempo içinde yine de ne olursa olsun, kendi sahnesinde can verdi.

Güle Güle Hüsnü Amca, güle güle Gazanfer Özcan, ad'ın anıldığı sürece bilki tiyatrolar bu ülkede var olacak...

10 "Minute":

NoSTATIC dedi ki...

Bende çok üzüldüm...Bir dönem yavaş yavaş siliniyor sanki..

Ful yaprakları dedi ki...

çok üzgünüm :((

beenmaya dedi ki...

:(((

gerçek sanatçılarımızı kaybediyoruz...

Evren dedi ki...

yazacaktım bu sabah, cimbakuka yazar dedim, vefalıdır o... yanıltmadın...üzüldüm sabah duyunca, okuyunca bir daha :(((

Tüli dedi ki...

Allah rahmet eylesin.Nostatıc katılıyorum bir dönem siliniyor..

Bekriya dedi ki...

Allah rahmet eylesin.

Maryjade dedi ki...

ve hayat.ve bitiş..mekanı cennet olsun...

Cimbakuka dedi ki...

Maryjade, hüzünle geldin hoşgeldin...

carameLia dedi ki...

Herkes gidiyor birer birer
Cok üzüldüm

Mekanın cennet olsun usta..

Cimbakuka dedi ki...

"Gazanfer Özcan, 77 yaşında vefat etti... 7'den 77'ye herkesin sevdiği büyük usta, devlet sanatçısı gazanfer özcan... ölümüne ilişkin pek çok söz söylenecektir, birkaç gün de olsa ülkenin gündeminde yer tutacaktır. ancak unutulmaması gereken çok önemli bir hususun kamuoyuyla paylaşılmasına yardımcı olur, bunu bir görev addeder ve gazanfer özcan'ın özelinde oluşan bu içler acısı duruma etrafınızdakilerin dikkatini çekerseniz, sanırım kuru bir başsağlığından çok daha fazlasını yapmış olursunuz.

gazanfer özcan'ın basına verdiği röportajlardan da bilindiği üzere,
2002 yılında eşi gönül ülkü'nün yüklü tedavi masraflarını karşılamakla uğraşırken ödeyemediği 30-40 bin lira civarındaki vergi borcu, yıllar içerisinde katlanarak neredeyse 500 bin liraya yakın bir meblağa ulaşmıştır. ve ömrünün son yedi senesini dur durak bilmeden çalışarak geçiren bu devlet sanatçısı, gerek televizyondan gerekse tiyatrodan kazandığı paranın neredeyse tamamını bu borcu ödemek için kullanmasına rağmen tüm bu çabasının sadece faizleri ödemeye yettiği bilinmektedir.

tek suçu bu ülkede özel tiyatro işletmeye çalışmak olan, kestiği her biletin parası eğlence kabilinden görüldüğü için %40 oranında vergiye tabi tutulan, vergi borcu yüzünden yurt dışında yaşayan oğlunu görmeye dahi gidemeyen ve yetmezmiş gibi devletin özel tiyatrolar için verdiği yardımdan mahrum bırakılan devlet sanatçısı gazanfer özcan, ömrünün son zamanlarında kesinlikle istirahat etmesi gerekirken elden ayaktan düşene kadar kulislerde, setlerde geride kalanlara onurlu bir miras bırakmak için didinmiştir. elbette ki çalışmak, hem de ölene kadar çalışmak, üretmek, sanatçıya yakışan bir duruştur. ancak inanın seçme şansı olsaydı haftanın 5-6 günü değil, bir iki günü çalışıp seyircisinden hak ettiği alkışı almak ve geride kalan günleri ömrünü bir nebze olsun uzatabilmek için istirahat etmeyi seçerdi gazanfer özcan.

bir trilyonu hiç ettiği için yargılanan, suçlu bulunmasına karşın kendisine özel yasa çıkartılarak önce evinde cezasını çekmeye mahkum edilen, bununla da yetinilmeyip türlü güvercin taklalar sayesinde özgürlüğe kavuşan erbakan hoca kadar olmasa da, en azından faiz yükünün silineceği kadar bir imtiyazı hak etmemiş midir 11 yıllık devlet sanatçısı, 55 yıldır halkın sanatçısı gazanfer özcan ?

tiyatro biletinden %40 vergi kesip, pırlantanın vergiden muaf tutulduğu bu ülkenin yönetim kademesini işgal eden ağalar beyler sözüm sizedir, 77 yıl onuruyla yaşamış bir sanatçının vergi yükü altında ezilmemek için didinerek ölmesine değil, onun sahnede sergilediği sanata seyirci kalmanız gerekirdi. yanlış yaptınız. üstelik konudan haberdardınız.
yarın cenaze töreninde içinizden bazıları devlet kademesini temsilen sebilhane bardağı gibi dizilip saf tutacaklar tabutunun önünde gazanfer özcan'ın. haklarını helal edebilmek için saf tutacaklar. ne denir, helal olsun, ışığın bol olsun türkiye ....

özer atik
17 şubat 2009"

Yorum Gönder

Boş İş Bunlar